Vahşete karşı şoför eğitimi

Taksiler,dolmuşlar,toplu taşım araçlarına,okul servislerine ve sürücülere seçici kurallar getirilmeli.

ANKARA-Eğitime gönül vermiş ,ulusal ve uluslararası Projelere imza atmış, Türkiye Gönüllü eğitimciler Derneği Başkanı Yrd.Doç .Dr. İbrahim Erdoğan,” Ticari plakalı araçlar,taksiler,dolmuşlar,toplu taşım araçlarına,okul servilerine ve sürücülere daha seçici kurallar getirilmeli,kimi bulurlarsa,hiçbir kriterine bakmadan,geçmişi araştırılmadan,sabıka kaydı bile önemli değil,suç  dosyasi ne kadar çok olursa olsun,yeterki ehliyeti olsun.Derhal  minibüs koltuğuna oturdukları dönem artık sona ermelidir”dedi.

Erdoğan sözlerine şöyle devam etti:
“Şehiriçi ve şehirlerarası ticari tüm araçlarda can ve namus güvenliğimiz yok. Tüm Türkiye’yi haklı olarak ayağa kaldıran Özgecan nın olayında olduğu gibi bu ve benzeri olaylarda cezai tedbirleri ne kadar artırsak artıralım. Sivrisinek hesabı, bataklığı kurutmadıktan sonra hiçbir kimse kendini güvende hissetmesin,azılı katiller ve caniler,     psikopatlar,toplum tarafından dışlanmış, suç dosyası kabarık ,sabıkası bulunan ,Babasını dahi defalarca bıçaklayan kişiler şöför koltuklarına kolaylıkla ulaşmaktadırlar.
Avrupa’da ve gelişmiş ülkelerde canımızı ve namusumuzu emanet edeceğimiz şoförler bir dizi eğitimden ve sağlık dahil bir çok testten geçtikten sonra calişma izni verilmektedir.
Sıradan bir kişi nasıl pilot olamıyorsa,Pilotluğun okulu ve bir çok seçme kriterleri varsa ,söförlerinde okulu ve seçme kriterleri olmalıdır. Aksi takdirde gelecekte bu vahşet filmleri seyretmeye devam ederiz. Acilen şoförlük için acilen kriterler ve eğitimler başlatılmalı, mevcut şoförlerimize de  dönüşümlü ,özellikle manevi eğitimler verilmeli,sabıkası bulunan kişileride şoförlük verilmemelidir”