TÜRKİYE GÖNÜLLÜ EĞİTİMCİLER DERNEĞİ (TÜGED)

Türkiye Gönüllü Eğitimciler Derneği (Tüged) Genel Başkanı Yrd. Doç. Dr. İbrahim Erdoğan, Erol Coşkun ve Mustafa Dogruöz’den oluşan üç kişilik bir heyet Suriye Büyükelçisi, Dr. Nidal Kabalan’ı makamında ziyaret etti. Ziyarette eğitim başta olmak üzere Suriye ve Suriye’deki Sivil Toplum Örgütleri ile derneğin ortak yapabileceği çalışmalar görüşüldü.

Ziyarette Tüged Genel Başkanı İbrahim Erdoğan, dernek olarak yaptıkları çalışmaları anlatarak eğitim alanında faaliyet gösterdiklerini ve Anadolu’nun muhtelif şehirlerinde okuyan yetim veya mağdur  öğrencileri belirli zamanlarda Ankara’ya getirerek  gezdirdiklerini belirtti.  Erdoğan, Tüged olarak Suriye’de okuyan yetim öğrencileri 27 Mayıs’ta Ankara’ya getirebileceklerini sözlerine ekledi.

Suriye Büyükelçisi, Dr. Nidal Kabalan ise ziyaretten ve işbirliği girişiminden çok memnun olacaklarını belirterek, kendisinin de öğrencileri büyükelçilikte konuk etmekten mutlu olacağını söyledi. Ayrıca programı uygun olursa öğrencilerin Ankara’ya yapacakları geziye katılabileceğini ifade eden büyükelçi, “Biz de Türkiye’den okuyan öğrencileri ayni şekilde Suriye’yi gezdirmek isteriz” dedi.

ÖĞRENCİ MÜBADELESİ

Tüged yetkililerinin planladıkları eğitim projesi ve programı hakkında bilgi verdikleri ziyarette, Suriye’den getirecekleri öğrencileri Ankara’da önce Tömer’de  Türkçe eğitimi vermeyi daha sonra ise Ankara’da ki üniversitelerde okutmak istediklerini belirttiler. Aynı şekilde Türk öğrencileri Suriye’de okutabileceklerini belirten Suriye Büyükelçisi, Dr. Nidal Kabalan’da “Büyükelçilik olarak sahsım ve özellikle Cumhurbaşkanımız öğrencilerin eğitimine önem veriyoruz” diye konuştu. Suriye’de yatılı şehit çocukları okulları olduğunu bu okulların ülke geneline yayıldığını ve buralarda öğrenciler yatılı kaldıklarını, tüm masrafları devlet tarafından karşılandığını belirten Büyükelçi Kabalan, öğrencilerle ilgili projelere önem verdiklerine dikkat çekerek şunları söyledi:

 “Tüged Derneğiniz ve Türkiye ile ortak projelerde yer alabiliriz. 12 yaş altında küçük çocuklar için Türkiye’de Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın düzenlediği bir festivale katılabiliriz ve çocuk tiyatrosu etkinliği düzenleyebiliriz. Çocuklara yatırım geleceğe yatırım yapmaktır. Büyükelçilik olarak çocukların ilgili her türlü projeyi destekleyeceğiz. Özelliklede şehit çocuklarına burs verilmesi için anlaşma protokol yapabiliriz.”