TÜRK DÜNYASI MUCİTLERİ

TÜRK DÜNYASI MUCİTLERİ ESKİŞEHİRDE BULUŞACAK

 

Eğitim alanında yurt içi ve yurt dışında faaliyet gösteren bir sivil toplum kuruluşu olan Türkiye Gönüllü Eğitimciler Derneği, “Eskişehir 2013 Türk Dünyası Kültür Başkenti” etkinlikleri çerçevesinde, “Buluş ve Tasarım” dalında “Türk Dünyası Bilim Olimpiyatları” isimli proje yarışması düzenliyor.

Türk Dünyası Ülkelerinde ilköğretim veya orta öğretim gören dört, beş, altı, yedi ve sekizinci sınıflarda okuyan veya yaşları 11-15 Aralığındaki öğrenciler Türkiye Gönüllü Eğitimciler Derneği, Eskişehir 2013 Türk Dünyası Kültür Başkenti Ajansı başkanlığı ile işbirliğinde düzenleyeceği proje yarışmasına katılacaklar. Yarışma da ön elemeyi geçen 100 eser 21-23 Nisan 2014 tarihleri arasında 3 gün süre ile sergilenecek.

Türkiye Gönüllü Eğitimciler Derneği Başkanı Yrd. Doç. Dr. İbrahim Erdoğan ve Dernek Genel Sekreteri Erol Coşkun, Türksoy Genel sekreteri Sayın, Düsen Kaseinov’u makamında etti. Yapılan ziyarette derneğin çalışmaları ve dernek projeleri hakkında bilgi veren Dernek Başkanı İbrahim Erdoğan ve Dernek Sekreteri Coşkun, ziyarette Türksoy’un çalışmaları hakkında da bilgi aldılar. “Türk Dünyası Bilim Olimpiyatları” projesinin, Türk Dünyası ülkelerinde tanıtım ve duyurusunun  yapılması için Türksoy’dan destek sözü alan dernek başkanı Erdoğan çalışmalarını yakından takip ettiklerini belirterek Kaseinov’u  tebrik etti. Kaseinov’da ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirdiği konuşmasında, Türksoy’un kültür ve edebiyat alanında çalıştığını ancak projenin tanıtımı için destek olacaklarını söyledi.

Türkiye Gönüllü Eğitimciler Derneği Başkanı ve Türk Dünyası Bilim Olimpiyatları Proje Koordinatörü Yrd. Doç. Dr. İbrahim Erdoğan, ziyaret sonrasında  “Türk Dünyası Bilim Olimpiyatları” ilgili şu açıklamayı yaptı:

“Türk dünyası ve balkan ülkelerinde içerik olarak alanında ilk ve öncü olma özelliği taşıyan yarışmada ön elemeyi geçen 100 eser 23 Nisan ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı haftasında Eskişehir’de 3 gün süre ile sergilenecek. Buluş ve Tasarım dalında ayrı ayrı olmak üzere her iki kategoride dereceye giren ilk 3 projeye ödül ve 3’er projeye de mansiyon dağıtılacak.

Ayrıca proje yarışmasında ilk 100’e giren eserler ile daha önce ulusal ve uluslararası alanda dereceye girmiş eserler, TRT Avaz Televizyonu başta olmak üzere, Türk Dünyası Ülkelerindeki Ulusal Televizyonlar ile belirlenecek özel bir televizyon kanalında “Küçük Eller, Büyük İşler” veya “Çocukların Bilim Saati” ismi ile haftalık periyotlarda yayınlanacak.Bu yarışma sayesinde, Türk Dünyasında okuyan öğrencilerin bilim ve teknoloji alanında proje üretmelerini, buluş ve tasarım alanında yeni ve özgün projelere imza atmalarını amaçlıyoruz. Çocukların bu alanda yeni fikirlere sevk etmeyi ve bu sayede Türk Dünyasına genç mucitler kazandırmayı hedefliyoruz. Yarışmaya katılan projelerin televizyondan yayınlanarak, Türk dünyası kardeş ülkelerinin genelinde etkin olarak projenin tanıtım ve duyurusu yapılmasını, bu sayede bilim ve teknoloji ile buluş ve tasarım alanında faaliyet gösteren kurum, kuruluşlara, bireylere ve özellikle de genç öğrenci kardeşlerimize ulaşmayı da istiyoruz.

Türk Dünyası Bilim Olimpiyatları Projesi web sayfası tasarım aşamasında olup, en kısa sürede hazırlanıp, yayınlanacak. Proje takvimi ve proje yarışmasına katılım şartları ile her türlü bilgi ve duyurular ile yarışmaya başvurular  www.tdbo.org  web adresi üzerinden online olarak yapılacak ve ön elemeyi geçerek sergilenecek 100 proje web sayfasından duyurulacak”

-Eskişehir Valisi Güngör Azim Tuna’ya teşekkür –

Projenin mali finansmanını sağlayarak bu projeye destekleyen Eskişehir 2013 Türk Dünyası Kültür Başkenti Ajansı Yönetim Kurulu Başkanı ve Eskişehir Valisi Güngör Azim Tuna’ya da desteklerinden dolayı teşekkür eden Türkiye Gönüllü Eğitimciler Derneği Başkanı ve Türk Dünyası Bilim Olimpiyatları Proje Koordinatörü Yrd. Doç. Dr. İbrahim Erdoğan, Güçlü Türkiye olmak için gençliğe ve bilime destek olmak istediklerini açıklamasında belirterek “Dernek olarak amacımız, modern çağın gerektirdiği donanımın yanında sevgiyle de donanmış gençler yetiştirmektir “ dedi.

Erdoğan, araştırma ve buluş-tasarım konularında dernek olarak daha önce ulusal ölçekte iki ayrı proje gerçekleştirdiklerini ve bu anlamda da yeterince deneyimli oldukları için bu olimpiyatı düzenleme konusunda sıkıntı çekmeyeceklerini söyledi. Dernek Başkanı Yrd. Doç.Dr. İbrahim Erdoğan, tecrübe ve çevreleriyle birlikte “Türk Dünyası Bilim olimpiyatları” projesinin en iyi şekilde gerçekleştirmek üzere çalışmaları sürdürdüklerini ifade etti.