TÜGED Engellileri Bilgisayarla Buluşturuyor

Türkiye Gönüllü Eğitimciler Derneği (TÜGED) ile Yozgat Valiliğinin birlikte organize ettiği, İl Millî Eğitim Müdürlüğü, İl Sağlık Müdürlüğü, Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü ve İl Müftülüğü’nün katkılarıyla “UMUT-ET” (Umut Engel Tanımaz) isimli proje start verildi.

Proje ile okur yazar engelli vatandaşlar arasından bilgisayar talebinde bulunan 15 engelliye Yozgat Bakım ve Rehabilitasyon Merkezinde düzenlenen törenle bilgisayar hediye edildi.

Yozgat Yaşlılar ve Özürlüler Bakım ve Rehabilitasyon Merkezinde düzenlenen bilgisayar dağıtım törenine Yozgat Valisi Amir Çiçek, Türkiye Gönüllü Eğitimciler Derneği Başkanı Yrd. Doç. Dr. İbrahim Erdoğan, Belediye Başkan Vekili Enver Çakıroğlu, İl Jandarma Komutan Vekili Binbaşı Süleyman Gürz, bilgisayar yardımında bulunan Hayırsever Melek İpek ve çok sayıda özürlü ve özürlü yakınları katıldı.

Törende bir konuşma yapan Türkiye Gönüllü Eğitimciler Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Yrd. Doç. Dr. İbrahim Erdoğan konuşmasında, dernek olarak bilişim dünyasında engellilere umut olmak amacıyla A.B Gençlik Projeleri kapsamında “Geleceğimizi Engellemeyin” projesi başlattıklarını, bu projeyle engellilere temel bilgisayar ve web tasarım konusunda uzaktan eğitim verildiğini belirterek Yozgat’ta engellilere yönelik olarak uygulanmakta olan UMUT-ET projesine destek olmak istediklerini söyledi.

Kampanyaya destek veren hayırsever Melek İpek hanımda törende yaptığı konuşmasında ise böyle bir projede küçükte olsa katkıları olmaktan mutluluk duyduklarını belirterek, “Ben ve ailemin 40 yıldır  tek mutluluğu böyle ihtiyacı olan yavrularımızı mutlu görmektir” dedi.

Yozgat Valisi Amir Çiçek, insana ve insanlık yararına yapılan hizmet en güzel hizmetler olduğunu belirterek, “Engelli vatandaşlarımızın içimizden ve bizim bir parçamız olduklarını düşündüğümüz için Yozgat’ta UMUT-ET projesini başlattık ve devam ediyoruz. Bu proje sayesinde bir veri tabanımız oluştu ve nerede kaç tane engellimiz var, engellilik düzeyi nedir kayıt altına alınmıştır. Ayrıca engellilerimizin talep ve ihtiyaçları da tespit edilmiş ve bu ihtiyaçların giderilmesi için çalışmalar devam etmektedir. 15 engellilerimizin bilgisayar ihtiyacının karşılanmasında yardımlarından dolayı Türkiye Gönüllü Eğitimciler Derneği ve Hayırsever Melek İpek Hanımefendiye teşekkürlerimi sunuyorum” dedi.