TÜGED’ den Yozgat Valiliğine 2.000 Kitap

Türkiye Gönüllü Eğitimciler Derneği “Türkiye Okuyor” kampanyası çerçevesinde yürütülen “Yozgat Haydi Okumaya” kampanyasına destek vermek hedefiyle Yozgat Valiliği`ne 2 bin kitap bağışında bulundu.

Yozgat Valiliği Toplantı Salonu`nda düzenlenen kitap teslim törenine, Yozgat Valisi Amir Çiçek, Vali Yardımcısı Atilla Selami Abban, İl Milli Eğitim Müdürü Sebahattin Gamsız ve Türkiye Gönüllü Eğitimciler Derneği Genel Başkanı Yrd. Doç. Dr İbrahim Erdoğan katıldı.

Türkiye Gönüllü Eğitimciler Dernek Başkanı Yrd. Doç. Dr. İbrahim Erdoğan, “Türkiye Okuyor” kampanyasına destek olmak gayesiyle Yozgat Valiliği`ne, bin adet okuma kitabı ile birlikte bin adet de test, bilmece ve oyun kitaplarını teslim ettiklerini belirterek, “Okuma sevgisini Türkiye`de aşılamamız lazım. Avrupa ülkeleri ile kıyaslandığımızda çok az seviyede okuduğumuz ortaya çıkıyor. Örneğin Avrupa`da kişi başına günlük okuma süresi ortalama 25 dakika iken ülkemizde bu oran sadece 3-4 saniye. Biz de dernek olarak Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından başlatılan `Türkiye Okuyor` kampanyasına desteklerimizi sürdürüyoruz” dedi.

Kitap bağışından duyduğu memnuniyeti dile getiren Yozgat Valisi Amir Çiçek yaptığı konuşmasında Türkiye Gönüllü Eğitimciler Derneği Başkanı ve yönetim kurulu üyelerine teşekkür ederek, Yozgat`ta “Türkiye Okuyor” ve “Yozgat Haydi Okumaya” kampanyasına ilginin giderek arttığını söyledi. “Türkiye Okuyor” kampanyasında üç ana unsuru öne çıkardıklarını ifade eden Vali Çiçek, “Birincisi okuryazarlık, ikincisi okuma alışkanlığı kazandırmak, üçüncüsü ise İnternet okuryazarlığının yaygınlaştırılmasıdır. Tabii bütün bunların olabilmesi için insanlara kitap lazımdı. Bu ihtiyacın karşılanması için Milli Eğitim Bakanlığımıza bağlı okullarımızın, Kültür ve Turizm Bakanlığımıza bağlı ve özel kütüphaneleri okuyanlara tamamen açtık. İsteyen herkes buralardan faydalanabilmektedir. Ayrıca Kültür ve Turizm Bakanlığı`ndan gezici bir kütüphane kurulması için talepte bulunduk. `Türkiye Okuyor` kampanyası çerçevesinde yürütülen `Yozgat Haydi Okumaya` kampanyası teşvik edici ve özendirici ödüller ile de desteklenmektedir. Türkiye Gönüllü Eğitimciler Derneği bu kitapların bin değil binlerce okuyanı olması temennisi ile bizlere teslim ediyor. Bizlerde ilimizde ne kadar çok insan okursa Yozgat`ın o kadar gelişeceği düşüncesiyle kendilerine bir kez daha teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı