TÜGED Çin’e Okul Yaptırıyor

TÜGED’DEN, ÇİN’E TÜRK-ÇİN ve KÜLTÜR DOSTLUK KÖPRÜSÜ ATILIYOR.

TÜGED Deprem Bölgesine Okul Yaptırmak İstediklerini Bildirdi.

Türkiye Gönüllü Eğitimciler Derneği (TÜGED) Başkanı Yrd. Doç. Dr. İbrahim Erdoğan, Çin’in deprem bölgesindeki bir köyüne okul yaptırmak istediklerini bildirdi. Erdoğan’ın başkanlığındaki bir heyet, depremle ilgili taziyelerini iletmek için Çin’in Ankara Büyükelçisi SUN Guoxiang’ı, konutunda ziyaret etti.

Çin’de yaşanan deprem felaketinden büyük üzüntü duyduklarını belirten Erdoğan, dernek olarak depremin meydana geldiği bölgedeki bir köye okul yaptırmak istediklerini ve bunun için bir kampanya başlatacaklarını söyledi.

Okulun prefabrik ve depreme dayanıklı olacağını belirten Erdoğan, ”Çocukların korkmadan okulda eğitim görmelerini istiyoruz” dedi. Erdoğan, Ankara Valiliğine Türkiye Genelinde Yardım Kampanyası başlatmak izin başvuracaklarını ve toplanacak paralar ile kalıcı bir yardım olarak Okul yaptırmak istediklerini bu taleplerini Çin’in Ankara Büyükelçisi SUN Guoxian’a ilettiler.

Çin’e İlk Kez Bir Türk Okulu Yapılacak

Okul yapımı için büyükelçiliğin yardımıyla Çin’deki bir firmaya sipariş vermeyi düşündüklerini belirten Erdoğan, Çin ile Türkiye arasındaki ilişkilerin gelişmesini istediklerini söyledi.

Çin’in Ankara Büyükelçisi Sun Guoxiang ise derneğin bu desteğinden çok memnun kaldıklarını belirterek, yapılacak okulun isminin ”Türk-Çin Dostluk İlkokulu” olmasını istediğini belirtti. Derneğin bu isteğini Çin’deki ilgili eğitim kurumlarına ileteceğini belirten Sun Guoxiang, yapılacak okul için şimdiden fizibilite çalışmalarına başlayacaklarını ve bilgileri TÜGED yetkilileri ile paylaşacaklarını kaydetti.

Bu okulun, iki ülke arasındaki dostluk bağlarının gelişmesine yardımcı olacağını belirten büyükelçi, böylelikle ilk kez Türkiye’nin Çin’e okul yapımına izin vermiş olacağını söyledi.

Deprem sonrası yaşananları anlatan Sun Guoxiang, deprem bölgesinin acilen çadır ve ilaca ile sağlık yardımlarına ihtiyaçlarının olduğunu bildirdiği görüşmede hep birlikte günün anısına topluca fotoğraf çekiminin ardından Sayın Erdoğan TÜGED adına Deprem için açılan anı defterini imzaladılar.

TÜGED
TÜRKİYE GÖNÜLLÜ EĞİTİMCİLER DERNEĞİ
BASIN VE İLETİŞİM MERKEZİ