TÜGED

TÜGED 5. YILIN ENLERİ SAHİBİNİ BULDU

TÜGED, Türkiye Gönüllü Eğitimciler Derneği, eğitim ve kültür alanında başarılı çalışmalar yapan kişi, kurum ve kuruluşları teşvik etmek amacıyla verdiği “TÜGED5.Yılın En’leri” ödülleri, Ankara Rixos Otel’de 22 Ocak 2014 Çarşamba günü düzenlenen törenle sahiplerini buldu.

Törenin açılış konuşmasını yapan Türkiye Gönüllü Eğitimciler dernek başkanı Yrd. Doç. Dr. İbrahim ERDOĞAN, Derneğin çalışmalarında kısa bilgi verdikten sonra Erdoğan, derneğin, Eskişehir Türk Dünyası Başkenti projesi çerçevesinde, Türk Dünyası Bilim Olimpiyatları düzenleyeceklerini ve bu kapsamda Türk dünyasından 16 ülkeden ilk ve ortaokulda öğrenim gören öğrenciler arasından “Tasarım ve Buluş” dallarında proje yarışması düzenleyeceğini bildirdi.

Türk Dünyası Bilim Olimpiyatları’nın 20-23 Nisan’da Eskişehir‘de gerçekleştirileceğini ifade eden Erdoğan, “Büyük ve Güçlü Türkiye olmamız için; ilim, bilim, fen ve gençliğe yatırım yapmak istiyoruz. Amacımız modern çağın gerektirdiği donanım yanında sevgiyle donanmış gençler yetiştirmek” diye konuştu.

 

BBP Genel Başkanı Mustafa Destici, yılın siyasetçisi seçildi, ödülünü dernek başkanı Sayın ERDOĞAN’ın elinden aldı.

Törenin konuşan BBP Genel Başkanı Mustafa Destici, sadece 75 milyonun Türkiye‘den ümit beklemediğini, mazlum ülkelerin gözünün de Türkiye‘de olduğunu vurguladığı konuşmasında devletin yardımlar konusunda yetersiz kalabildiğine dikkati çeken Destici, “Gönüllü kuruluşlar bazen devlet kuruluşlarının önüne geçiyor. Onun için bu kuruluşların hepsine sahip çıkmamız gerekiyor bu nedenle gönüllü kuruluşların hiçbirini yıpratmamamız gerekiyor” dedi.

Gençlik ve Spor Bakanlığı Müsteşarı Doç. Dr. B.Hakan Hakyemez ise gençliğin kendisini devamlı yenilediğini belirterek, bu nedenle sivil toplum kuruluşlarıyla yürütülen gençlik çalışmalarının önemli olduğunu vurguladı. Hakyemez, nitelikli yetişmiş gençliğe dünyanın ihtiyacı bulunduğunu belirterek, mazlumlara yardım edecek bir gençliğin yetiştirilmesi gerektiğinin altını çizdi.

Türkiye Gönüllü Eğitimciler Derneği Genel Başkanı Yrd. Doç. Dr. İbrahim Erdoğan’da başarılı insanlara ölmeden önce ödül verilmesinin önemli olduğunu söyledi ve Sayın Erdoğan’ın konuşmasının ardından ödül alan kurum ve kuruluşları ile kişilere plaketleri takdim edildi.

 

Yılın Valisi ödülü, Sakarya Valisi Sayın Mustafa BÜYÜK’e verildi.

 

2013 Yılının, ULUSLAR ARASI KÜLTÜR ETKİNLİĞİ ÖDÜLÜ;

2013 Yılı Türk Kültürü, dili, sanatı, tarihi, gelenek ve görenekleriyle büyük sevinç ve buluşmalara sahne olan ve bunda büyük katkısı nedeniyle, 2013 Yılının Uluslararası Kültür Etkinliği ödülüne, Eskişehir 2013-Türk Dünyası Kültür Başkenti Ajansı Yönetim Kurulu Başkanı Eskişehir Valisi Sayın Azmi Güngör TUNA ödülünü TÜGED Genel Başkanı Yrd. Doç. Dr. İbrahim ERDOĞAN verdi.

 

Asrın projesi MARMARAY,

2013 yılı birçok büyük olaya sahne oldu. Bu olayların en önemlisi 153 yıllık bir rüya olan Asrın projesi olarak nitelendirilen Marmaray’ın hayata geçirilmesi nedeniyle TÜGED, MARMARAYA Asrın Projesi ödülünü verdi. Ödülü Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Alt Yapı Yatırımları Genel Müdür V. Yaşar Metin TAHAN ödülünü, Sakarya Valisi Sayın Mustafa BÜYÜK elinden aldı.

 

2013 Yılı Sanat Topluluğu Ödülü;

10 yıldır orta Asya’nın kültürel birikimini Anadolu’ya taşıyan ve bu manada Türk kültür ve sanatına katkı vermesi nedeniyle Yesevi Sanat Topluluğu 2013 Yılı Sanat Topluluğu Ödülüne layık görüldü. Yesevi Sanat Topluluğu Genel Sanat Yönetmeni Sayın Yelmira Şenduran ödülünü Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Prof. Dr. Osman Horata’nın elinden aldı.

 

Diğer ödüller ise;

Yılın Kurumu Ödülü, Dernekler Dairesi Başkanı Mustafa YARDIMCI’a verildi.

Yılın Kaymakamı                     : Soner Karataşoğlu-Mardin Artuklu Kaymakamı.

Yılın Büyükşehir Belediyesi    : Tahir AKYÜREK, Konya Büyükşehir Belediyesi,

Yılın İl Belediyesi                    : İsmail OK,  Balıkesir Belediye Başkanı,

Yılın İlçe Belediyesi                 : Dt. Ahmet ATAÇ, Eskişehir Tepebaşı Başkanı,

Yılın Meslek Kuruluşu             : TOBB

Yılın Sivil Toplum Kuruluşu    : Türk Kızılay Derneği,

Yılın Vakfı                               : İHH İnsani Yardım Vakfı,

Yılın Hayırsever İşadamı         : Av. Özcan HALAÇ İstanbul Altın Rafinerisi Başkanı.

Yılın Üniversitesi                     : Ankara Hacettepe Üniversitesi,

Yılın Milli Eğitim Müdürlüğü  : Ankara İl Milli Eğitim Müdürlüğü

Yılın Okulu (Sosyal Projeler)   : Başkent Üniversitesi Özel Ayşeabla Okulları,

Yılın Okulu (SBS Başarısı)      : Bilfen Okulları İstanbul

Yılın Okulu (Kalite Yönetimi) : Urfa Özel Çağlayan İlk-Ortaokulu

Yılın Öğretmeni                       : Abdulkadir AKGÜL-Midyat 75. Yıl İMKB Ortaokulu

Yılın Uluslararası TV               : TRT AVAZ .

Yılın Haber Ajansı                   :  İHA İhlas Haber Ajansı,

Yılın Gazetesi                           : Haber Türk Gazetesi,

Yılın Yazarı                              : Nurdan DAMLA (Araştırmacı Yazar)

Yılın Yazarı                              : Ahmet YOZGAT (Yayınlanan HAYMATLOS Romanından)

Yılın Yazarı                              : Hayati OTYAKMAZ (Şair-Yazar Çocuk Edebiyatı ve Çocuk  Dergiciliğine hizmetleri anısına)