Pakistan ve Türkiye Arasında Kültür Köprü Atıldı

Gönüllü Eğitimciler Derneği, Kardeş Ülke Pakistan’da Depremde ailesini yitirmiş ve yetim kalmış 5 lise mezunu öğrenciyi Ankara’ya getirdi. Konu ile ilgili olarak Ankara Büyükşehir Belediyesine Bağlı Akay Basın Merkezinde 22 Ocak Pazartesi günü saat : 11:00’de Gönüllü Eğitimciler Derneği Genel Başkanı Yrd. Doç. Dr. İbrahim ERDOĞAN tarafından basın toplantısı düzenledi. Basın Toplantısına Pakistan Khubaib Foundation Vakfı Başkanı Avukat Nadeem Ahmet Khan, Pakistanın Ankara Büyükelçiliği Basın Ateşesi Abdul Majeed Niazi, İHH İnsani Yardım Vakfı Yönetim Kurulu üyesi Ömer Korkmaz ve Pakistan’dan getirilen öğrenciler ile dernek üyelerinin katılımı ile gerçekleştirildi.
Sayın ERDOĞAN basın toplantısında, Kardeş Ülke Pakistan’da Meydana gelen deprem sonrasında Türkiye genelinde yardım kampanyası başlattıklarını ve kampanyanın başarı ile tamamlandığını şuan profilden portatif olarak okulun yapımının devam ettiğini Mart ayında Muzafferabat’a “ANKARA BİR DAMLA İLKÖĞRETİM OKULU” açmağa gideceklerini belittiler. Ayrıca kardeş iki ülke arasında kültür alışverişinde katkı sağlamak amacı ile sembolik olarak 5 öğrenci Türkiye’de Üniversite öğrenimi görmek için Gönüllü Eğitimciler Derneği tarafından Ankara’ya getirdiklerini bu öğrenciler öncelikle Türkçe öğreneceklerini TÖMER’e kayıtlarının yapıldığını daha sonra Üniversite öğrenimlerini tamamladıklarında Ülkelerine döneceklerini ve iki ülke arasında kültür köprüsü olarak hizmet edeceklerini ve bu nedenle kendilerini Türkiye ve Ankara’ya hoş geldiniz der bağrımıza basıyoruz dedi.
Pakistan KHUBAİB FOUNDATİON Vakfı Başkanı Avukat Nedim AHMEDHAN da basın toplantısında bu jestlerinden dolayı Dernek Başkanı Sayın ERDOĞAN ve dernek yetkililerine çok teşekkür ettiklerini kendilerinin de Türkiye’den aynı şekilde öğrencileri Pakistan’a götürüp bir nevi öğrenci mübadelesi şeklinde Pakistan’da okutmak istedikle bu konu üzerinde Gönüllü Eğitimciler Dernek Başkanı ile görüştüklerini üzerinde çalışacaklarını ayrıca Urduca Türkçe sözlük ihtiyaç duyulduğunu Dernek ve Vakıf olarak birlikte Urduca Türkçe sözlük hazırlayarak Pakistan ve Türk halkına bir kültür hizmeti olarak kazandırmak istediklerini belittiler.
Pakistan Büyükelçiliği Basın Ateşesi Abdul Majeed de konuşmasında Gönüllü Eğitimciler Pakistana Okul yapımı için 50 Bin $ gönderdiklerinin bunun maddi değeri önemli değil ancak manevi değeri bizim için çok önemlidir. Basın toplantısı sonunda Pakistanlı öğrenciler ile hep birlikte fotoğraf çektirdiler.

Yrd. Doç. Dr.

İbrahim ERDOĞAN
Gönüllü Eğitimciler Derneği
Genel Başkanı