Öğrenci Harçlıklarıyla Pakistana Okul

Azat Keşmir bölgesindeki halkın çok fakir, gelir durumları çok kötü, okuma oranlarının da düşük olduğunu söyleyen İbrahim Erdoğan, bölgede üretim amaçlı hiçbir fabrika bulunmadığına dikkat çekti. Erdoğan, “Bölge ve halkın kalkınması ve geçimlerini kendilerinin temin edebilmeleri için dernek olarak bölgede özellikle işsiz hanımlara yönelik el sanatları dalında meslekî eğitim kursları vermeyi düşünüyoruz. Konu ile ilgili olarak çalışmalara başladık. Türkiye’den götürülecek öğretmenlerle Pakistanlı depremzede kimsesiz hanımlara dikiş nakış, makrame, boyama, ebru gibi meslekî eğitim kursları verilmesini sağlayacağız. Bu kurslar ile mağdur ve fakir halka balık tutmayı öğretmeyi hedefliyoruz” dedi.

Pakistan’da  TÜRK HALKINA BÜYÜK SEVGİ

Erdoğan, depremden sonra en çok yardımın Türkiye’den gittiğini ve Pakistan halkının gönlünde Türkiye ve Türk insanının çok özel ve ayrı bir yeri olduğunu bizzat müşahede ettiğini ve bundan çok duygulandıklarını söyledi.

Pakistan’ın deprem bölgesine yaptıkları gezi sırasında çok etkilendiği bir hatırasını ise şöyle anlattı: Bizi hava alanında 50 yaşlarında bir bey, elinde Türk bayrağı ile karşıladı. Pakistan’da kaldığımız bir hafta süre ile tüm programlarda elindeki Türk bayrağını hiç bırakmadan devamlı olarak bayrağımızı dalgalandırdı. Kendisi ile konuştuğumda, Türkleri çok sevdiğini ve özellikle Pakistan depreminde Türkiye’nin yaptığı yardımları unutmasının mümkün olmadığını, bu olayların kendisini çok etkilediğini söyledi. Elbisesinin bir tarafında Pakistan diğer tarafında Türk bayrağı yapıştırdığını bu durumun kendilerini duygulandırdığını belittiler.

Yeni Asya / ANKARA

24.08.2006