Makedon Öğrenciler Bilgisayar Eğitimlerini

Türkiye Gönüllü Eğitimciler Derneği (TÜGED)’in tarafından 23 Nisanda Ankara’ya getirilen,  Makedonya’nın Goztivar ve Struga bölgesinden Lise mezunu işsiz genç öğrenciler TÜGED ve Ostim İdaresi işbirliğinde 1 ay süreli Ankara Ostim’de Bilgisayar ve photoshop eğitimi aldılar. Eğitimlerini başarı ile tamamlayan Makedon öğrenciler sertifikalarını aldılar ve ülkelerine döndüler.

İş ve istihdama yönelik Mesleki Eğitim gören, On Türk Makedon öğrenci proje kapsamında bir ay süre ile Ankara, Ostim’de 120 saat eğitim aldılar. Hafta sonları ise Türk Kültürünü tanımak amacıyla; önce Ankara’nın Polatlı ilçesini, Gordion, duatepe ve şehitliği  ziyaret ederek gezdiler Polatlı Belediyesinin misafiri oldular.

Daha sonra Kayseri Melihgazi Belediye Başkanlığının konuğu olarak, Kayseri, Nevşehir ve Kapadokya’yı gezdiler. Kırıkkale’de Kızılırmak kenarında balık tutup mangal yaptılar, bot ile ırmakta gezdiler.

Son hafta ise Yüksek Hızlı Tren ile Eskişehir’i gezdiler. Porsukta tekne turu yapan öğrenciler. Özellikle Kapadokya’ya ile Eskişehir hayran kaldılar ve Türkiye’den  ağlayarak ayrıldılar.

TÜGED Genel Başkanı Yrd. Doç. Dr. İbrahim ERDOĞAN projeye, Makedon Türk öğrencilerin Türkiye’ye geliş ve dönüşleri ulaşım giderleri TİKA tarafından karşılandığını ayrıca öğrencilerin konaklaması ise Muradiye Eğitim ve Kültür Vakfı tarafından karşılandığını bu nedenle projeye katkı veren Ostim İdaresi, TİKA, Muradiye Eğitim Kültür Vakfı başkanlığına ayrı ayrı teşekkür ettiler.

Bundan sonra TÜGED olarak eğitimcileri Makodonya’ya göndererek işsiz genç Makedon öğrencileri yerinde mesleki eğitim vereceklerini belirttiler.