Keşmir’de Türk Okulu

Eğitim alanında faaliyet gösteren, Türkiye Gönüllü Eğitimciler Derneği tarafından Pakistan-Keşmir bölgesinde meydana gelen deprem felaketinden sonra Türkiye genelinde düzenlenen yardım kampanyası ile daha çok İlköğretim kurumlarında okuyan öğrencilerin katkılarıyla yapılan ve “Ankara Bir Damla İlköğretim Okulu” adı verilen Türk Okulu öğrenime başladı.

Keşmir Başbakanı Sardar Attigue Ahnet Khan ve Türkiye Gönüllü Eğitimciler Derneği Genel Başkanı Yrd. Doç. Dr. İbrahim Erdoğan’ın katılımı ile düzenlenen törenle eğitime açılan Türk okulunda kız öğrenciler öğrenim görecek. Törende Keşmir başbakanı, Erdoğan’a bir plaket vererek kendilerine, özellikle de deprem sonrası kendilerini yalnız bırakmayan Türk halkının ve sivil toplum kuruluşlarının yapmış oldukları katkılardan dolayı şükranlarını ilettiler.

10 Öğrenci Ankara’da  Üniversite Okuyacak

İbrahim Erdoğan, yaptığı açıklamada; deprem sonrası Keşmir bölgesinden 10 lise öğrencisini üniversitede okutmak üzere Dışişleri Bakanlığının izniyle Türkiye’ye getirdiklerini ve bu öğrencilerin öncelikle TÖMER’de Türkçe eğitimi aldıklarını ve önümüzdeki yıl Türk üniversitelerinde öğrenim göreceklerini ve öğrenimleri bittiğinde ise Keşmir’e gönderileceklerini; Ayrıca Türkiye Gönüllü Eğitimciler Derneğinin, Keşmir’de acil ihtiyaç duyulan sağlık personelinin yetiştirilmesi için çaba harcayacaklarını ve bu amaçla sağlık meslek yüksek okulu projesi üzerinde çalıştıklarını bildirdi.

Erdoğan daha sonra Pakistan’da öğrenim gören göçmen çocukların okuduğu Afgan İlköğretim Okulunu da ziyaret ederek öğrencilere çeşitli hediyeler verdi.

Ahmet TERZİ / ANKARA
23.09.2007

Kaynak:Yeni Asya