Mekedon Öğrenciler Kapadokya’ ya Hayran Kaldılar

Türkiye Gönüllü Eğitimciler Derneği (TÜGED)’in tarafından 23 Nisanda Ankara’ya getirilen,  Makedonya’nın Goztivar ve Struga bölgesinden Lise mezunu işsiz 10 gençKayseri, Nevşehir ve Kapadokya’yı gezdiler. Makedon öğrenciler gezilerinde özellikle Kapadokya’ya hayran kaldılar

Kayseri Melikgazi Belediye Başkanlığı’nın konuğu olarak Kayseri’yi gezen öğrenciler, Melikgazi Belediye Başkan Yardımcısı Hayati Karaaslan’ı Makamında ziyaret ettiler. Ziyarette Belediye Başkan Yardımcısı Karaaslan, ziyaretlerinden memnun olduğu üniversite öğrencilerine etüt merkezlerinde stajer öğretmenlik yapabileceklerini bazı konularda ellerinden gelecek her yardımda bulunacaklarını söyledi. Öğrenciler bu gezinden oldukça çok menun olduklarını ifade ederek Başkan Karaaslan’ı Makedonya’ya davet ettiler. Başkan Yardımcısı Karaaslan, konuk öğrencileri Kayseri’de konuk etmekten çok mutlu olduklarını belirterek öğrencilere Kayseri Erciyes spor forması ve kaşkol hediye etti ve topluca hatıra fotoğraf çektirdi.

Sonra belediye tarafından görevlendirilen rehber eşliğinde; sırası ile Seyid Burhanett’n Türbesi, Hunat Camii ve Hamamı, Kayseri Kalesi, Kapalı çarşısı, Beştepe Mesire alanını gezdiler. Daha sonra Melihgazi Belediyesinin Beştepeler Sosyal Tesislerini gezdiler ve öğrenciler tesislere hayran kaldıklarını ve çok beğendiklerini söylediler. Akşamüstü Erciyes dağı ve Göletini gezdiler ve kartopu oynadılar ve fotograf çektirdiler. .

 

MAKEDON ÖĞRENCİLER VAZO YAPMAYI ÇOK SEVDİLER

Gezinin ikinci günü Nevşehir’e hareket eden konuklar Nevşehir’de ilk önce Avonos’u gezdiler. Avonos’ta seramik atölyesinde öğrecilerden Ergin Sali’yi, uygulamalı olarak vazo yaptı. İmkân verildiğinde Makedonya’da seramik ve vazo yapabileceklerini memleketlerine bu mesleği yaygınlaştırmak adına böyle gezilerin oldukça faydalı olduğunu söylediler.

 Nevşehir, Ürgüp’te “Asmalı Konak” dizisinin çekildiği konağı gezdikten sonra, üç güzeller olarak adlandırılan peri bacalarına hayran kaldılar. Topluca fotoğraf çektirdikten sonra, Keşlik Manastırı daha sonrada Hacı Bektaş’ı ziyaret ettikten sonra Kırşehir’de akşam yemeği molası verdiler. Kırşehir’de 13. yüzyıl da  yapılan ve rasathane olarak görev yapan Cacabey camiini gezdiler. Dolu dolu 2 günlük gezinin ardından Türk asıllı Makedon öğrenciler bu projenin kendilerine iş ve istihdam imkânı sağlaması açısından çok önemli olduğunu ve bu nedenle kendilerine bu imkânı sağlayan projenin sahibi olarak Türkiye Gönüllü Eğitimciler Derneğine ve projeye katkı veren kuruluşlara ayrı ayrı teşekkür ettiler.

 ÖĞRENCİLER ANKARA’DA  EĞİTİM ALIYOR

Makedon öğrenciler Ankara Ostim’de Bilgisayar ve photoshop eğitimi alıyorlar.   Hafta sonları ise Ankara’nın ilçelerini ve düğer İlleri bir program dâhilinde düzenlenen gezilere katılıyorlar..

Bu çerçevede öğrenciler, 8 Mayıs 2011 tarih Pazar günü Polatlı ilçesinde sırası ile Friglerin başkenti Gordion, Duağa tepe ve Şehitliği gezdikten sonra Polatlı belediyesinin düzenlediği anneler günü etkinliğine konuk oldular. Önümüzdeki hafta ise Hızlı tren ile Eskişehir’i gezecekler.

 

Erol COŞKUN

TÜGED Genel Sekreteri