Lise Öğrencileri 19 Mayıs’ta Ankarayı Gezdiler

Atatürk 19 Mayıs 1919’da Samsun’a ayak bastı ve kurtuluş savaşı için start verdi. Başarıyla neticelenen kurtuluş savaşı sonucunda kazanılan Cumhuriyeti Atatürk, Türk Milletine armağan etti ve Onu korumak görevini de gençlere emanet etti.

Atatürk’ün gençliğe ve geleceğe verdiği önem ve güveni bir kez daha paylaşmak üzere 19 Lise öğrencisini Ankara’da misafir ettik.

Yozgat İline bağlı; Sarıkaya Kız Meslek Lisesi, Süper Lise ve Anadolu lisesinde okuyan 6 kız ve 13 erkek öğrenci olmak üzere toplam 19 öğrenci 19 Mayıs gençlik bayramında bir program dahilinde Ankara gezdiler.

Öğrenciler ilk gün sırasıyla; Anıtkabir başta olmak üzere Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin geleneksel hale getirdiği “Büyük Ankara Sirki”,nin 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı nedeniyle düzenlediği özel ve son veda gösterisine Yozgat İli Sarıkaya İlçesine bağlı lise öğrencileri beğeniyle izlediler. Özellikle 5 dev filin zarif gösterileri öğrenciler tarafından çok beğenildi. Daha sonra Sincan Harikalar diyarında düzenlenen Seul heyetinin gösterilerine katılıp parkı gezdiler.

İkinci gün ise Ulustaki Eski Meclis, Hacı Bayramı Camisi, Anadolu Medeniyetler Müzesi ve Ankara Kalesini gezdikten sonra öğlen Ankara Büyükşehir Belediyesi Sokakta çalışan çocuklar merkezini gezdiler burada öğlen yemeği ikramından sonra Gazi Üniversitesi kampusünü gezdikten sonra Keçiören Estergon kalesini gezdikten sonra Yozgat’ta uğurlandılar.

Öğrenciler unutamayacakları bir Ankara gezisinin ardından hoş bir şekilde Ankara’dan ayrıldılar. Dernek genel Sekreteri Sayın COŞKUN, dernek olarak her yıl 23 Nisan Çocuk bayramında geleneksel olarak Anadolu’dan öğrencileri Ankara’ya getiriyoruz. Kardeş ailelerin yayında misafir ederek Ankara’yı gezdiriyoruz. Bu ilk kez 19 Lise öğrencisini 19 Mayıs’ta Ankara’yı gezdirdik. Bu uygulamalarının önümüzdeki yıllarda da devem edecektir. Özellikle İllerinden hiç dışarı çıkmayan ve başarılı öğrencileri ödüllendirmek istediklerini belirtti.

Erol COŞKUN

Gönüllü Eğitimciler Derneği

Genel Sekreteri