Gönüllüler Günü Taksimde Kutlandı

Aralarında Türk Kızılayı, Tema, Akut, Gönüllü Eğitimciler Derneği, Habitat için Gençlik ve Aıesec gibi sivil toplum kuruluşları 5 Aralık 2006 Salı günü İstanbul Taksim Cumhuriyet anıtına Dünya Gönüllüler Gününü coşkulu bir şekilde kutladılar.

Altı sivil toplum kuruluşunun ortaklaşa tertipledikleri program da öncelikle Taksim Anıtına çelenk konuldu ve ardından topluca İstiklal Marşı okundu. Ardından gönüllü kuruluşlar birlikte hazırladıkları basın bildirisini okudular.

Grup Andaç konseri ve ardından En son babalar duyar dizisinin oyuncularının tiyatro gösterisi ve bir dizi etkinlikler ile İstanbul’lular huşça bir vakit geçirdiler. Günün akşamında İstiklal caddesinde fener alayı düzenlendi.

Türk Kızılayının çadırlarında sivil toplum kuruluşları kendi stantlarını ziyaret eden halka bilgi verdiler. Birçok insan kan bağışında bulundular. Gönüllü Kuruluşlar Dünya Gönüllüler Günü nedeni ile Metro Cty’de bir hafta önceden ortak Fotoğraf sergisi açtılar. Gönüllü Eğitimciler Derneği Genel Sekreteri Erol COŞKUN İstanbul’daki programa katıldılar. Sayın COŞKUN Kızılayın Kan Bağış Aracında kan bağışında bulunarak kampanyaya bizzat katıldılar. Dernek olarak Türk Kızılayının kan bağış kampanyasını desteklediklerinin ve Ankara’ya döndüklerinde Gönüllü Eğitimciler Derneği üye ve yakınları olarak kan bağış kampanyasına topluca katılacaklarını söylediler.

Gönüllü Sivil Toplum Kuruluşları Birleştiler

Toplumda Gönüllülük bilincinin yaygınlaşması amacı ile 5 Aralık Dünya Gönüllüler Günü Sivil Toplum Kuruluşlarınca ortaklaşa ve çoşkulu bir şekilde İstanbul Taksimde kutlandı. Gönüllü Sivil Toplum Platformu kuruluyor.

Gönüllü Kuruluşların Ortaklaşa hazırlayıp açıkladıkları Basın Açıklama metni aşağıdadır.

5 Aralık Dünya Gönüllüler Günü BasınAçıklaması


Birleşmiş Milletler Genel Kurulu, 1985 yılında 5 Aralık tarihini “Uluslararası Gönüllüler Günü” ilan etti. Uluslararası Gönüllüler Günü 21 yıldan bu yana ülkemizin de aralarında bulunduğu 171 ülke tarafından gönüllü çalışmaların faydalarını dünya çapında duyurmak ve gönüllü programlara katılımı arttırmak amacıyla kutlanıyor.

Dünya’da ve ülkemizde sivil toplumun önemi ve gücü her geçen gün artıyor. Belki de ilk kez sivil toplum, ülkemizde sesini bu kadar çok yükseltiyor, duyarlı insanlara ulaşıp onları gönüllü olarak harekete geçirebiliyor. Çünkü, bilgi ve becerilerini toplum yararına kullanan ve bunun için hiçbir maddi karşılık beklemeyen gönüllülerin bir araya gelerek neleri başarabileceklerini artık herkes biliyor, herkes onlara güveniyor.

Gönüllüler artık her alanda hayatın içinde. Felaketlerde ilk onlar yardıma koşuyor, kurtarıyor, yaraları sarıyor. Topraklarımıza, ormanlarımıza, kültürel mirasımıza yönelik saldırılara ilk onlar el koyuyor. Eğitimsizliğe mahkum edilen geleceğimizin sahibi çocuklarımızın ilk onlar ufkunu genişletiyor.

Ama yetmez !…Ülkemizin daha çok gönüllüye ihtiyacı var ve bu ülke daha çok gönüllüye sahip olmayı hak ediyor. Yapacak çok işimiz, aşılacak binlerce hedefimiz var. Uluslararası Gönüllüler Günü’nde sizlere sesleniyoruz: Ben ne yapabilirim demeyin. Aramıza katılın.Gönüllü olun birlikte başaralım.

Yapacak Çok İşimiz Var,

Gönüllü Olun Birlikte Başaralım. Her duyarlı insanı gönüllü olmağa çağırıyoruz.

İbrahim ERDOAN
Gönüllü Eğitimciler Derneği
Genel Başkanı