Gönüllü Eğitimciler’ den Somali Yararına İftar

SOMALİ SOS VERİYOR”

TÜGED’in Geleneksel iftarında bu sene Somali’ye yardım kampanyası damgasını vurdu. Tedaş misafirhanesindeki iftar programına, Erzurum Milletvekili Mücahit DALOĞLU, Türksat Genel Müdür Yrd. Ahmet KAPLAN, Sivil Toplum Kuruluş Başkanları ile Somali’den mülteci olarak gelen 12 çocuk yanında Ankara’da okuyan Somalili, Sudanlı, Etiyopyalı ve Tanzanyalı Üniversite Öğrencileri de katıldı.

TÜGED Başkanı Yrd. Doç. Dr. İbrahim ERDOĞAN İftarda yaptığı konuşmasında;  Doğu Afrika’yı kasıp kavuran kuraklık Somali başta olmak üzere Kenya, Etiyopya, Cibuti ve Ugan’da da bir insani felaket yaşanıyor. Bulundukları şehir ve kasabalardan kamplara sığınmak için yollara düşen Afrika halkı ölümle pençeleşiyor. Özellikle çocuklar, açlıkla ve ölümle pençeleşiyor. Son 6 ay içinde 29.000 çocuk açlıktan ve hastalıklardan dolayı öldü. Açlıktan ölüyorlar DÜNYA buna sessiz kalındığını özetledikten sonra sonuç olarak “SOMALİ SOS VERİYOR” ACİL YARDIM yapılması gerektiğini söylediler.

İftara katılanlar topluca Cep telefonlarından Tüm Operatörlerden “SOMALİ” yazıp 3072’ye göndererek 5 TL bağış yaparak Somaliye Yardım kampanyasını başlattılar.

Sayın ERDOĞAN Somali yararına yardım kampanyası başlatan kuruluşlardan Türk Kızılayı, TİKA, Türkiye Diyanet Başkanlığı, Kimse Yokmu Derneği, İHH ve Sabah gazetesi gibi Somali yararına yardım kampanyası başlatan kuruluşlara teşekkür ettiği konuşmasında herkes ama herkes bu kampanyalara katılarak destek olmalıdır. Hangi kuruluş olursa olsun fark etmez ama mutlaka kampanyalara katılarak destek olmalıyız dediği Gönüllü eğitimcilerin geleneksel iftar programı Somali’ye yardım kampanyası ile çok daha anlamlı bir hal aldı gecede çok duygulu anlar yaşandı.