Evliliğin A,B,C’ si Paneli

Kişisel Gelişim Uzmanı Dr. Muhammet Bozdağ, araba kullanmayı öğrenmek için bile bir eğitim gerektiğini ancak hayatta en önemli şeylerden biri olan evlilik için hiç eğitim alınmadığını belirtti.

Türkiye Gönüllü Eğitimciler Derneği, Türkiye Diyanet Vakfı Konferans Salonu’nda ”Evliliğin A, B, C’si” konulu bir panel düzenledi. Panelde konuşan Bozdağ, evliliğin eşler ve toplum açısından büyük bir lütuf olduğunu söyledi. Sağlıklı nesillerin yetişmesi için aile hayatının önemine işaret eden Bozdağ, anne-babaları ayrılan çocukların yüzde 70’inin psikolojik sorunları olduğunu ifade etti. Gençlere evlilikten korkmamaları, ancak çok iyi hazırlanmaları önerisinde bulunan Bozdağ, ”Araba kullanmayı öğrenmek için bile bir eğitim gerekiyor. Hayatta en önemli şeylerden biri evlilik ama bunun için hiç eğitim almıyoruz” diye konuştu. Aile hayatı içinde ”eşlerin konuştukları dillerin” bazen farklı olabileceğine işaret eden Bozdağ, ancak bunun iletişimle aşılabilecek bir sorun olduğunu söyledi.
Bozdağ, bunun için eşlerin ayda bir birbirlerine ilişkin sıkıntılarını yazmaları önerisinde bulundu. Televizyon ve internetin eşlerin birbirleriyle iletişimini engellediğini ifade eden Bozdağ, eşlere ortak etkinlikler yapmaları ve birbirlerine zaman ayırarak sohbet etmelerini tavsiye etti. İnternet aracılığıyla eş bulma konusuna da değinen Bozdağ, eş seçiminin çok ciddi bir iş olduğunu ve eşin her açıdan iyi incelenmesi gerektiğini söyledi. AA’nın haberine göre, eğitimci-Yazar İbrahim Ünal da istatistiki verilere göre, 2006 yılında 650 bin evlilik, 93 bin de boşanma olduğunu, boşanmaların 4 bine yakınının ise henüz evliliklerinin 1 yılını doldurmamış çiftler arasında olduğunu bildirdi. Aile hayatının toplum için önemini vurgulayan Ünal, dünyada 75 imparatorluğun toplumdaki aile temelleri sarsıldığı için yıkıldığını söyledi.